شهرداری شهر عشق آباد

آخرین اخبار

مطالب تصادفی

شهرداری شهر عشق آباد


به وب سایت شهرداری شهر عشق آباد خوش آمدید


ارتباط با شهردار


بخش دستگردان دريك نگاه

مجموعه : اخبار سایت

بخش دستگردان دريك  نگاه

بخش دستگردان به مرکزیت شهر عشق‌آباد كه به مقدم الرضا (ع) اشتهار دارد پس از انتزاع از خراسان و الحاق به استان یزد از نظر موقعیت جغرافیائی در شمالی‌ترین ناحیه  استان یزد قرار گرفته و دروازه ورودی آن از خراسان‌رضوی به شمار می‌رود ، از گفته‌های بزرگان شهر و منطقه چنین برآورد می‌شود که سابقه سکونت در شهر عشق‌آباد اوایل قرن 13 (حدود 1210) می‌رسد . فاصله شهر عشق‌آباد تا تهران از نزدیکترین و سردترین مسیر ( جاده بیارجمند در شهرستان شاهرود ) 800 کیلومتر و تا یزد ( مرکز استان ) 510 کیلومتر و تا مشهد‌الرضا «ع» 420 کیلومتر و تا شهر طبس مرکز شهرستان 110 کیلومتر است.

این بخش برسر راه استانهای شیراز، اصفهان ، یزد و بندر عباس قرار دارد و برای وسایل نقلیه‌ای که به شهر طبس وارد و قصد عزیمت به مشهدالرضا «ع» و بویژه شهرهای کاشمر ، بردسکن ، سبزوار ، نیشابور در خراسان رضوی و شاهرود در استان سمنان و نیز استان خراسان شمالی را دارند مناسبترین و نزدیکترین مسیر مواصلاتی است .

بخش دستگردان یکی از وسیعترین بخش‌های استان و کشور با وسعت تقریبی 12000 کیلومتر مربع با دو دهستان ( دستگردان و کوه یخاب ) دارای 325 آبادی مسکونی و غیر مسکونی اقماری است که از این تعداد 233 آبادی آن دارای سکونت فصلی و 93 روستا و محله آن دارای سکونت دائمی می‌باشد . این بخش از ش  مال به شهرستان بردسکن در خراسان رضوی و شهرستان شاهرود در استان سمنان و از جنوب به بخش مرکزی شهرستان طبس و از غرب به کویر خور در استان اصفهان و از شرق به شهرستان فردوس در خراسان جنوبی محدود می‌شود .

 

سابقه تشكيل بخشداري : 45 سال 

وسعت كل بخش : 11221 كيلومتر مربع

جمعيت بخش : 15000 نفر

تعداد شهداء بخش : 54 شهيد

تعداد دهستانها : 2 دهستان ( دستگردان و كوه يخاب )

منابع آبي :89 رشته قنات ـ 93 حلقه چاه ـ 18چشمه

راههاي اصلي :  181 كيلومتر ـ راههاي روستايي : 5/759 كيلومتر

راههاي عشايري : 700 كيلومترـ راههاي معدني : 97 كيلومتر

متوسط ارتفاع از سطح دريا : 1200 متر

طول جغرافيايي : 56 درجه و 57 دقيقه

عرض جغرافيايي : 33 درجه و 35 دقيقه


این مطالب را از دست ندهید !
ارسال نظر
    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
    دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
پیامک صوتی