بخش دستگردان دريك نگاه » پورتال اطلاع رسانی شهرداری عشق آباد

شهرداری شهر عشق آباد

آخرین اخبار

مطالب تصادفی

شهرداری شهر عشق آباد


به وب سایت شهرداری شهر عشق آباد خوش آمدید


ارتباط با شهردار


بخش دستگردان دريك نگاه

مجموعه : خبرها

بخش دستگردان دريك  نگاه

بخش دستگردان به مرکزیت شهر عشق‌آباد كه به مقدم الرضا (ع) اشتهار دارد پس از انتزاع از خراسان و الحاق به استان یزد از نظر موقعیت جغرافیائی در شمالی‌ترین ناحیه  استان یزد قرار گرفته و دروازه ورودی آن از خراسان‌رضوی به شمار می‌رود ، از گفته‌های بزرگان شهر و منطقه چنین برآورد می‌شود که سابقه سکونت در شهر عشق‌آباد اوایل قرن 13 (حدود 1210) می‌رسد . فاصله شهر عشق‌آباد تا تهران از نزدیکترین و سردترین مسیر ( جاده بیارجمند در شهرستان شاهرود ) 800 کیلومتر و تا یزد ( مرکز استان ) 510 کیلومتر و تا مشهد‌الرضا «ع» 420 کیلومتر و تا شهر طبس مرکز شهرستان 110 کیلومتر است.

این بخش برسر راه استانهای شیراز، اصفهان ، یزد و بندر عباس قرار دارد و برای وسایل نقلیه‌ای که به شهر طبس وارد و قصد عزیمت به مشهدالرضا «ع» و بویژه شهرهای کاشمر ، بردسکن ، سبزوار ، نیشابور در خراسان رضوی و شاهرود در استان سمنان و نیز استان خراسان شمالی را دارند مناسبترین و نزدیکترین مسیر مواصلاتی است .

بخش دستگردان یکی از وسیعترین بخش‌های استان و کشور با وسعت تقریبی 12000 کیلومتر مربع با دو دهستان ( دستگردان و کوه یخاب ) دارای 325 آبادی مسکونی و غیر مسکونی اقماری است که از این تعداد 233 آبادی آن دارای سکونت فصلی و 93 روستا و محله آن دارای سکونت دائمی می‌باشد . این بخش از ش  مال به شهرستان بردسکن در خراسان رضوی و شهرستان شاهرود در استان سمنان و از جنوب به بخش مرکزی شهرستان طبس و از غرب به کویر خور در استان اصفهان و از شرق به شهرستان فردوس در خراسان جنوبی محدود می‌شود .

 

سابقه تشكيل بخشداري : 45 سال 

وسعت كل بخش : 11221 كيلومتر مربع

جمعيت بخش : 15000 نفر

تعداد شهداء بخش : 54 شهيد

تعداد دهستانها : 2 دهستان ( دستگردان و كوه يخاب )

منابع آبي :89 رشته قنات ـ 93 حلقه چاه ـ 18چشمه

راههاي اصلي :  181 كيلومتر ـ راههاي روستايي : 5/759 كيلومتر

راههاي عشايري : 700 كيلومترـ راههاي معدني : 97 كيلومتر

متوسط ارتفاع از سطح دريا : 1200 متر

طول جغرافيايي : 56 درجه و 57 دقيقه

عرض جغرافيايي : 33 درجه و 35 دقيقه


این مطالب را از دست ندهید !
ارسال نظر
    نام:*
    ایمیل:*
    متن نظر:
    پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
    دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید: *
پیامک صوتی